17.3 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 27, 2021

İZMİR GEVREĞİ TESCİLLENİYOR

İzmir Pide ve Gevrekçiler Odası görüntü, lezzet ve şekil açısından diğer simitlerden farklı olan İzmir gevreğine coğrafi işaret tescili almak için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurdu.

Oda’nın İzmir gevreğine coğrafi işaret tescili almak için Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı başvurunun değerlendirme aşamasında olduğu öğrenildi.

Hakkında İzmirliler arasında ‘Gevreğe gevrek denir simit ise yüzme bilmeyenler içindir’ gibi bir tanım da bulunan İzmir gevreği, kente has bir simit türü olarak biliniyor. İzmir gevreğinin diğer illerde üretilen simitlerden çeşitli farkları bulunuyor. Örneğin; İstanbul simidi soğuk pekmez kazanlarına yatırılırken, İzmir gevreği bundan farklı olarak sıcak kazanda bekletiliyor.

Bir simit ustası İzmir gevreğini şu şekilde tanımlıyor:

“Fırına atılmadan önce susamlanır ve pekmezin içinde pişer. Sonra fırında pişer. Yani İzmir gevreği iki kez pişer. Burgulu olmaz düz ve sadedir. İzmir gevreğinin çıtır çıtır olması daha önce sıcak pekmezin içinde pişmesinden kaynaklanır. Yaklaşık 300 derecede pişmesi gerekir. Gevreği fırına verdiğimizde susamlarının ‘çıtırdaması’ lazım. “

UHA İZMİR

BAĞLANTILI YAZILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BAĞLANTIDA KALIN

21,992BeğenenlerBeğen
2,506TakipçilerTakip Et
18,500AbonelerAbone
- Advertisement -

SON OKUNANLAR