17.3 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 27, 2021

ESEMKULU’DA FISTIK HASADI BAŞLADI!

Türkiye’de en çok fıstık ağacının ve üretiminin yapıldığı Şanlıurfa’da fıstık hasadı başladı. Hasadın yapıldığı Esemkulu’daki fıstık toplama işlemi renkli görüntülere sahne oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Şanlıurfa fıstık üretiminin en çok yapıldığı ve en çok ağaç sayısının bulunduğu il olarak biliniyor.

Baklava ve kuruyemişin vazgeçilmezi fıstığın anavatanı olan Şanlıurfa’nın Esemkulu köyü hem fıstık ağaçları hem de fıstığı ile isminden söz ettiriyor.

Esemkulu’daki hasada katılan Şanlıurfa Turist Rehberleri Odası (ŞURO) Başkanı Müslüm Çoban “Türkiye’de ilk fıstık ağacının ekildi yer olan Esemkulu köyünde fıstık hasadı başladı. Baklava, tatlılar ve kuruyemişin vazgeçilmez bir parçası olan Urfa Fıstığı taze ve kurutulmuş olarak tezgahlarda yerini almaya başladı.

Tarım Bakanlığının verilerine göre Türkiye’de en çok Fıstık üreten il Şanlıurfa’dır ondan sonra Gaziantep, Siirt, Adıyaman ve Kilis gelmektedir. Şanlıurfa ve bölgeye gelen misafirlerin en çok satın aldığı ürünlerin arasında Urfa Fıstığı da bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: URFA PUSULA

BAĞLANTILI YAZILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BAĞLANTIDA KALIN

21,992BeğenenlerBeğen
2,506TakipçilerTakip Et
18,500AbonelerAbone
- Advertisement -

SON OKUNANLAR