17.3 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 27, 2021

GIDA VE GASTRONOMİ SEKTÖRÜ TÜYAP’TA KONUŞLDU

TÜYAP’ta 29’inci kez düzenlenen WorldFood Fuarı’nın üçüncü gününde birbirinden önemli konuk ağırlanırken, renkli showlar ise konukların ilgisi çekti. Düzenlenen panellerde gıda ve gastronomi sektörü konuşuldu.

Üçüncü gün ‘Küresel Ticaretin Sınırlarını Kaldıran Hibrit B2B’ye Hazır Mıyız?’ başlıklı oturumuna Inversiones Eura Asia Firma Sahibi Cenk Apa, Aylin Marketing Genel Müdürü Hayreddin Tigu konuşmacı olarak katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise Mert Tanciğer gerçekleştirdi.

Sosyal medya ve dijital ortamın pandemiden sonra büyük önem kazandığını belirterek sözlerine başlayan Inversiones Eura Asia Firma Sahibi Cenk Apa, ‘’Pandemiden dolayı fuarlar kapalı kaldı, insanlar başka ülkelere seyahat edemedi. Dolayısıyla internet ve online ticaret büyük önem kazandı. Sınırlar fiziksel olmasa da dijital olarak kalktı. Böyle olmasını bekliyorduk ama pandemi koşulları bu gelişime çok büyük bir hız kazandırdı.” ifadelerini kullandı.

Aylin Marketing Genel Müdürü Hayreddin Tigu ise “Pandemi sonrasında dijitaldeki trafiğin artışını görünce bu konuya eğilmenin önemini bir kez daha anlamış olduk. Zaten önemliydi fakat pandemi, süreci hızlandırdı. Öte yandan Almanya, dışardan gelen yatırımcıya en sıcak davranan, en büyük desteği veren ülkelerden biri.” dedi

Temel İhtiyaç Derneği (Tider) Genel Müdürü Nil Tibukoğlu moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Toprağı Yeniden Düşünmek ve Geri Kazanmak’ oturumuna SRT Genel Müdürü Ahmet Semih Yıldırım, Şef, Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir, Kibele Projekt Kurucu Ortak ve Genel Müdür Yusuf Kurt katıldı. 

Yerel üreticilerin desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Sosyal Girişimci, Şef Ebru Baybara Demir, Projemiz aslında Diyarbakır’da başladı ve çok büyüdü. 2017-2018 yılları arasında İspanya’da dünyanın en iyileri arasına girdim. Bizim yaptığımız iş aslında, toplumsal olayları gastronomi üzerinden nasıl çözülebileceğinin cevabını bulmak.” Dedi ve sözlerine şöyle devam etti “Mezopotamya’nın en eski buğdaylarından birini kullanıyoruz. Konya ovasında bu buğdayı ekebilir miyiz diye yola çıktık. Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortak bir proje yürüttük ve buğdayı Mardin’den Konya’ya taşımayı başardık. Şimdi de bu buğdayı çiftçilerimizle çoğaltacağız.”

Türkiye su kaynaklarının %75’ini tarımda kullandığını belirterek sözlerine devam eden Demir, “Tarımdan suyu çekmemiz lazım. Biz 6 yıldır susuz tarım yapıyoruz. Bizim yöntemimiz toprağı zenginleştiriyor, onarıyor, mikroorganizma sayısını artırıyor. Biyolojik çeşitlilik ile toprağı zenginleştirebiliyorsunuz. Ayrıca bu doğal atıkları almaya başladıktan sonra Gıda Bankası’nı kurduk ve ihtiyacı olanlara buradan gıda temin etmeye başladık.” dedi.

Sosyal gastronomi konusunu da değinen Demir, “Dünyada tarım kaynaklı küresel gıda zincirlerinin toprağa zarar verdiğini görüyoruz. Buğday da pirinç de birkaç türden oluşuyor ve biz bu türleri yavaş yavaş kaybediyoruz. Misal, şu anda Rusya’nın istediği domatesi üretiyoruz ama bizde Çanakkale domatesi, Diyarbakır domatesi gibi birçok domates çeşidimiz var. Toprağın dokusuna göre farklı tatlarda domateslerimiz var ama arz talep ilişkisi doğrultusunda tek bir ürüne odaklanmamıza ve biyolojik çeşitliliğimizin azalmasına sebep oluyor. Küreselleşen gıda zincirlerinde ürün kalitesini sorgulamaz olduk. Pandemi bize lojistik problemler sebebiyle yerelleşmemiz gerektiğini öğretti. Dünyada artık bütün şefler yaptığı yemeklerin yanına sosyal gastronomi ürünü yerleştiriyor.” dedi.

Geçen yıl dünyada 1,3 milyar ton gıdanın atık haline geldiğini belirten SRST Genel Müdürü Ahmet Semih Yıldırım, “Sıfır atıkla farkındalık yaratmak istiyoruz. Her ne kadar çöp ayrıştıran ya da sonrasında geri dönüştüren bir firma olarak gözüksek de aslında insan sağlığına konsantre olmaya çalışıyoruz. Toprağa geri dönüp, toprağın kaybettiği şeyleri geri kazandırmanın vakti geldi.” dedi.

BAĞLANTILI YAZILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BAĞLANTIDA KALIN

21,992BeğenenlerBeğen
2,506TakipçilerTakip Et
18,500AbonelerAbone
- Advertisement -

SON OKUNANLAR